Žiūrėkite, siūlau porai minučių pamiršti, kad aš "atėjūnas", kaip čia mane dažniausiai vadino, kai pradėjau dirbti Visagine, o jūs "korennoe naselenie", kad daugumos jūsų gimtoji kalba yra rusų, o mano - lietuvių (bet tai visiškai netrudko mums susikalbėkite, nors visada padeda suprasti vienas kitą), kad jūs galvojate, jog Visaginas yra jūsų miestas, o aš manau, kad jis yra mūsų.

Nepaisant visko, manau, yra vienas dalykas, kuris mus vienija - ir jūs, ir aš norime, kad Visagine būtų geriau. Ar aš klystu?

O jei neklystu, tai, jei galite, pabūkite tas porą minučių sąžiningais patys su savimi ir atsakykite į vieną paprastą klausimą.

Kaip jūs galvojate, kas turi daugiau kompetencijos teisės, finansų ir strateginio valdymo srityse: Visagino savivaldybės Finansų ir biudžeto skyriaus vedėja Nadežda Rybakova, Visagino savivaldybės Teisės skyriaus vedėja Neringa Jefimovienė, ar buvęs "Senukų" pardavėjas, kuris yra teismo pripažintas pažeidęs Lietuvos įstatymus, Sergej Mickevič (toliau jį vadinsiu "Serioža")?

Atsakykite į šį klausimą mintyse, o aš vėliau paaiškinsiu, kodėl to klausiu ir kas nutinka, kai, kalbant sportiniais terminais, šaškė tampa damke (rusų kalba tai skamba " из грязи в князи").

Jei buvote sau sąžiningi, tai neabejoju, kad jūsų atsakymas lygiai toks pat, kaip ir mano - Seriožai finansų, teisės ir strateginio valdymo srityje iki N.Rybakovos ir N.Jefimovienės panašiai, kaip man dainavimo srityje iki Placido Domingo. Nors dainuoti aš moku.

O dabar pats laikas paaiškinti, kodėl uždaviau jums tokį paprastą klausimą.

Matote, neseniai aš dalyvavau konkurse į "Visagino būsto" valdybos narius. Jau rašiau, kad konkurso komisija, kuriai vadovavo Serioža, atrinko tris kandidatus ir mano pavardės šiame sąraše nėra.

Nesakyčiau, kad būčiau baisiai dėl to nusiminęs, nes būti didelės įmonės valdybos nariu yra atsakingas darbas, kuriam, sąžiningai jį dirbant, reikėtų skirti nemažai laiko. O to laiko aš ir taip, dažnai, Seriožos dėka, neturiu per daug.

Bet kadangi man patinka žinoti faktus, o ne skleisti gandus, kaip kokiai J.Plešak ar I.Negodai, tai man buvo labai smalsu, sužinoti, kodėl gi garbinga komisija, kuriai vadovavo Serioža, nusprendė, kad aš netinkamas būti valdybos nariu.

Pasirodo todėl, kad buvęs "Senukų" pardavėjas nusprendė, jog jis finansų, teisės ir strateginio valdymo srityje yra kompetetingesnis už savivaldybės Finansų ir biudžeto bei Teisės skyriaus vedėjas, kurios, deja, dėl nelaimingai susiklosčiusių aplinkybių, šiandien yra jo pavaldinės.

Tą savo sprendimą, o kartu ir savo požiūrį į savo kompetenciją, Serioža išreiškė vertindamas pretedentus į "Visagino būsto" valdybos narius ir skirdamas man mažiausiai balų iš visų penkių komisijos narių.

Aš žinojau, kad netapsiu "Visagino būsto" valdybos nariu. Bet ne todėl, kad neturėčiau tam reikiamos kompetencijos, o todėl, kad kaip jūs mėgstate sakyti, "это Висага, детка" ir todėl, kad Visagino savivaldybės administracijos direktoriumi, šio miesto nelaimei yra Serioža, kurį į tą postą paskyrė daugiausia balsų, nelaimei, turinti Ženios vardo frakcija.

Todėl man tiesiog buvo juokinga matyti, kad buvęs "Senukų" pardavėjas, kuris teisme savo paaiškinimus skaitė iš lapelio, mano kompetenciją įvertino 3-is balais mažiau nei Teisės skyriaus vedėja.

Kita vertus, tai juokas pro ašaras, nes toks Seriožos veiksmas tiesiog rodo, kad, nepaisant jo sudėjimo, iš tiesų jis yra menkas žmogelis, per klaidą gavęs valdžią. Ir besinaudojantis ta valdžia savo asmeninėms nuoskaudoms kompensuoti ir, švelniai tariant, pakiaulinti tiems, kurių nelabai mėgsta.

Todėl rusiška patarlė "из грязи в князи" labai gerai tinka Seriožai apibūdinti. Pagal užimamą padėti jis lyg ir " князь", o štai savo veiksmais - tas pats "Senukų" pardavėjas, kuriam, nuoirdžiai tikiuosi, jau greičiau nei po metų vėl teks grįžti pardavinėti vamzdžius ir plyteles.Kur jo tikroji vieta.

O kalbant nelabai švelniai, tai tokius Seriožos veiksmus, mano asmenine nuomone, būtų galima vertinti ir kaip piktnaudžiavimą valdžia. Ypač - turint galvoje, jog Seriožos vertinimai nuo kitų komisijos narių kardinaliai skyrėsi ne tik mano atveju. Dviems kitiems kandidatams jis davė daugiau balų nei bet kuris kitas komisijos narys.

Turint galvoje tikrąją Seriožos kompetenciją, kurią yra patvirtinę Lietuvos teismai ir Seriožos pasirašyta sutartis, galiojanti iki vasario 30 dienos, man asmeniškai, matant tokius Seriožos vertinimus, kaip ir Seimo narei R.Juknevičienei, kyla įvairių minčių. Įskaitant ir mintį apie galimą korupciją.

Nors, žinoma, galiu ir klysti. Gal tai paprasčiausiai apgailėtinas menkumas žmogelio, kuris galbūt galvoja, kad administracijos direktoriaus postas jį tikrai paverčia "kniaziu".

Jei taip, tai man Seriožos nuoširdžiai gaila.

Artūras Račas